World-class Aquarium Park to Open in 2021 in Siem Reap
A world class aquarium park is scheduled to open in 2021 in Siem Reap province to attract more tourists beyond the Angkor temple complex.
Developed by Angkor Wildlife and Aquarium, the Angkor Aquarium and Animal Kingdom will be constructed over 100 hectares of land with a total investment of US$70 million.
The construction will take place in three stages. In the first stage, US$18 million will be invested with the remaining US$52 million directed toward stages two and three.
Speaking at a ceremony held on 29 April, Roger R. Reynolds, Director of Angkor Wildlife and Aquarium, said that the park will bring an educational facility for both local people and international tourists that visit Siem Reap.
“We expect our iconic project will become a world class destination in Siem Reap on the site of 100 hectares of land –wildlife needs lots of space,” Mr Reynolds said. “Our goal is to ensure that it will become the second must see attraction after Angkor Wat.”
Tith Chantha, secretary of state of Tourism Ministry, said at the function that the project of a world-class Angkor Wildlife Park and Aquarium will potentially add value to the extension of stays for tourists in Siem Reap Angkor, its surrounding areas and the whole country.