Telecom Ministry Vows to Put End to Poor Carrier Signal in Boreys
The Ministry of Posts and Telecommunications will start installing signal testing kits in boreys and will order the carrier service providers to immediately fix their signals if the kits show a low signal, without reason.
Minister of Posts and Telecommunications HE Chea Vandeth addressed this new measure during an official meeting on Monday 9 August, citing that this measure is being implemented to put an end to the poor carrier signal issue.
“So far, we [the Ministry] have received a lot of complaints that there is no phone signal inside most of the boreys in Phnom Penh. In response, the carrier providers tend to give excuses,” said HE Vandeth.
“Therefore, the ministry will soon install signal testing equipment. If the case that the testing shows a poor signal, the company must improve and address the issue,” he added.
During the meeting, the ministry also revealed plans to deploy telephone antennas in all communes and districts throughout the country by 2027.