The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) is still studying the reconstruction of National Road No.48 or Sre Ambel-Koh Kong Province, a project supported by the government of Korea, according to the outcome of the 10 June 2019 consultation meeting.
The meeting was attended by H.E So Victor, Secretary of State of Ministry of MPWT, and Manager of National Road No. 48 and Korea Consultants International (KCI).
The meeting was held aimed at reviewing and correcting a number of technical issues of the report that did not meet technical standards.
This 150-km reconstruction road project uses a loan from the Korean government of US $67 million. The project is to renovate National Road 48 from DBST type to AC type.
The road had a severe damage been caused by heavy rainfall, overloaded transportation, and other natural factors.