Prince Real Estate to Build Industrial Park in Kampong Speu
Prince Real Estate Group is investing in the construction of an industrial park on more than 24 hectares of land along National Road No. 3 in Kong Pisei District of Kampong Speu province.
Ground was broken on 28 May at the site of the business centre called Cam MJ Development Park Co., Ltd. When complete, it will be another major industrial and commercial complex for Cambodia located just 35 kilometres from the capital Phnom Penh. The site covers an area of 245,912 square metres and will be developed to be host agriculture-related facilities, factories, convention and exhibition centres, an inland port, offices, warehouses, condominiums, a shopping mall and more.
Prince Real Estate Group has yet to release full details regarding the timeline of the project.
Cam MJ Development Park Co., Ltd is not the only project by Prince Real Estate Group in Cambodia. The giant Chinese developer owns a number of large-scale projects in Cambodia such as the 37-storey mixed-use development Prince Central Plaza, the 27-storey mix-use development Prince Modern Plaza, and the 19-storey Diamond One residence on Koh Pich.