វារីអគ្គិសនីសេសានក្រោម២បានសម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការ
កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី ១៧ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៨ វារីអគ្គិសនីសេសានក្រោម២ត្រូវបាន សម្ពោធដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
វារីអគ្គិសនីសេសានក្រោម២ដែលមានទីតាំងស្ថិតក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែងគឺមានសមត្ថភាពផលិតថាមពលអគ្គីសនីបានដល់ទៅ៤០០មេហ្កាវ៉ាត់ក្រោមការវិនិយោគរួមគ្នាដោយក្រុមហ៊ុនចំនួនបីក្នុងទំហំទឹកប្រាក់រហូតដល់ទៅ៨០០លានដុល្លារអាមេរិក។
ក្រុមហ៊ុនទាំងនោះរួមមាន Hydrolancang International Energy របស់ប្រទេសចិនមានភាគហ៊ុនប្រមាណជា ៥១ ភាគរយ ក្រុមហ៊ុន Royal Group របស់អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង មានភាគហ៊ុន៣៩ ភាគរយ និងក្រុមហ៊ុនរបស់វៀតណាមឈ្មោះថា Vietnam Electricity (EVN) មានភាគហ៊ុន១០ ភាគរយ។
គម្រោងវិនិយោគខាងលើនេះទៀតសោតគឺត្រូវបានសាងសង់ឡើងក្រោមទម្រង់« សាងសង់រួច-ដំណើរការ- និងផ្ទេរមករាជរដ្ឋាភិបាលឬ BOT (build–operate–transfer) » សម្រាប់រយៈពេលសម្បទានរហូតដល់ទៅ៤៥ឆ្នាំ។
ថ្លែងក្នុងពិធីសម្ពោធខាងលើ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានឲ្យដឹងថាវារីអគ្គិសនីសេសានក្រោម២គឺនឹងផ្តល់ការងារនិងមុខរបរជាច្រើនដល់ប្រជាពលរដ្ឋព្រមទាំងចំណូលពន្ធដាររដ្ឋផងដែរ។ ជាងនេះទៅទៀត វារីអគ្គិសនីនេះនឹងបង្កើនកម្រិតឯករាជ្យភាពនិងសន្តិសុខលើការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីកម្ពុជាដែលនឹងចូលរួមជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិនិងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានសង្កត់ធ្ងន់ថា៖«គោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលមិនមែនតម្លើងតម្លៃអគ្គីសនីទេគឺសិក្សារស្រាវជ្រាវដើម្បីបញ្ចុះតម្លៃអគ្គីសនី»។