Kep Tourism Master Plan includes construction of new tourist port and expansion of two beaches
The Kep Provincial Governor is building a Kaoh Tonsay tourist port and planning to expand two beaches – a public beach and Angkoal natural beach – to advance major infrastructure development and to welcome increasing numbers of tourists.
The beach expansion project sites include A 3km public beach (running from the water treatment station to the mangrove forest), and the expansion of the 3.5km natural sand beach in Angkol, located in Angkol Commune, Damnak Chang Er District. This n plan was announced by Kep Provincial Governor H.E Ken Satha, at a press conference at the Council of Ministers on the progress and direction of the Kep administration on 05 May 2020.
The governor added that besides the beach expansion project, the administration is also planning to build a new small tourist port on Koh Tonsay (Rabbit) Island, and a cable car for tourists to fly from one destination to the other.
Given that these coastal development projects are still being studied, it is not yet possible to estimate the total project cost.
This new port project at Rabbit Island and the extension of the coast have been included in the Kep Tourism Development Master Plan, which has been designed since December 2019. In formulating and implementing the master plan, the Royal Government set up an inter-ministerial committee to study the master plan for tourism development in Kep and Mondulkiri provinces to support the study of the Master Plan for Tourism Development in Kep on 15 April 2020.
The provincial urbanization plan of the Kep Tourism Development Master Plan focuses on interdisciplinary areas such as land management, urbanization and construction, environment, transportation, agriculture, water, electricity, solid waste management, and the development of new tourism products relying on potential and available resources in the province. According to HE Ni Phally, Under Secretary of State of the Ministry of Tourism at the Kep Tourism Development Master Plan Meeting in Kep on 04 May 2020.
Besides this new port plan, the government is developing Cambodia’s first international tourist port in located in Chhouk district, Kampot province. The ground was broken on the 4-hectare site on 08 August 2018 with an US$8.48 million concessional loan from the ADB funding construction. (Read more)