Four International Multi-Purpose Buildings to be Built in Three Cambodian Provinces
Four international multi-purpose buildings will be built in Phnom Penh, Koh Kong, and Kep under the support of China’s Belt and Road Initiative (BRI).
The first project is the Chong Fang International Building, the tallest of the four projects. Located in Khan Toul Kork, Phnom Penh, the building is to be 180 metres high, 60-floors, and scheduled to be completed in December 2020.
To date, the structure of this building has been completed. The topping-out ceremony was held on 28 August and presided over by HE Cham Prasidh, Industry, Science, Technology and Innovation Minister.
This multi-purpose building will host commercial banks, training centres for small and medium enterprises, technology management systems, business tourism centres, and financial hubs for Southeast Asia.
There will also be a restaurant on the top floor of the building in response to high local demand.
Meanwhile, three other projects are planned to be developed after the completion of this project. Those include one located nearby Phnom Penh International Airport, one in Koh Kong province, and another in Kep Thmey beach of Kampot province.
According to the same source, more projects will also be developed after the completion of these four.