First Wellhead Platform of Apsara Oil Field Complete, Going Online This Year
The construction of the minimum facility wellhead platform (Mini-Platform) for the Apsara oil is completed, while the first oil production is expected to be within this year.
According to KrisEnergy’s press release on 27 August, the company has completed the mini-platform for Cambodia’s maiden oil field in Indonesia on 25 August. This fabricated structure is being delivered to the offshore field for installation.
KrisEnergy’s Chief Executive Officer and President of KrisEnergy’s Cambodian operations Kelvin Tang said, “From first steel cutting to sail away has been nine months and this landmark is made all the more remarkable given the difficulties and restrictions our project team and our NOV Profab colleagues have faced since early 2020 as a result of the coronavirus pandemic.”
He also committed to accomplish his target of producing the first Apsara oil before the end of the year and is expected to reach a peak rate of 7,500 barrels of oil per day.
According to KrisEnergy’s report, the Mini Phase 1A comprises of the mini-platform and five initial development wells connected to the Ingenium II production barge for oil, gas and water processing. (Read more)