A new US$21 million Ford Motor Cambodia assembly plant is set to open in Pursat province soon, as the relevant government bodies and the investment firm have already reached an agreement.
The plan to establish this giant plant was revealed during a meeting held on Tuesday 14 September between the Pursat governor, the Inter-Ministerial Committee, Council for the Development of Cambodia (CDC), and the representatives of the investment firm RMA Automotive (Cambodia) Co., Ltd.
Pursat Provincial Governor HE Mao Thunin said that this assembly factory will be built on over 4 hectares in Savorn village, Sna Ansa commune in Krakor district, 159 kilometres from Phnom Penh.
The plant will assemble mainly the Ford Ranger and Ford Everest models, with RMA initially investing US$21 million.
In this phase, the firm plans to assemble a total of 4,500 vehicles in the first year to only meet the demand of the Cambodian market.
According to the meeting, the factory will help create up to 500 jobs for locals on the production line.