Construction Industry Exhibition 2018 successfully concludes
The Construction Industry Exhibition 2018 which took place from 29 November to 1 December 2018, successfully concluded with thousands of delegates attending.
Organized by the Cambodia Constructors Associations (CCA) under the leadership of Neak Oknha Pung Keav Se, the 2018 Construction Industry Exhibition attracted large numbers of visitors and exhibitors.
CCA General Manager Mr Chhiv Sivpeng said during the event the exhibition received a lot of positive feedback, especially from companies, both locally and internationally.
He said that many companies have been asking to take part in next year’s exhibition, which will be bigger and better than ever.
At the same time, many exhibitors voiced their satisfaction about the exhibition citing that they [the companies] had received a lot of customers interested in their products and services.
Neak Oknha Chhun Chetna, Managing Director of UPG Pipe which participated in the exhibition said that many customers had asked questions and were interested in the products of his company.
At the same time, students who attended the exhibition expressed their interest as they gained so much information and got to know new technologies that were displayed at the exhibition.
This three-day international exhibition was participated in by 186 companies from the construction industry, equating to 310 exhibitor booths, showcasing over 600 different types of products.