The 271 Mega Mall covers a total area of 160,000 square meters (about 16 hectares) offering a mix of different lifestyle brands, products, services, as well as a variety of dining and entertainment choices that reflect its “Everyday Discovery” theme. In addition to the large entry space, the mall will have a total leasing area of 58,000 square meters (about 5.8 hectares) and around 1,970 cars parking lot and 540 motors parking lot.
Construction of the mall is expected to finish by 2020. Meanwhile, regarding the investment capital of the 271 Mega Mall, there is yet any clear information on the exact amount. However, Chip Mong Retail claimed that it has invested around US$252 million on shopping centre comprising of Chip Mong 271 Mega Mall, Chip Mong Baktouk Commercial Center, Chip Mong Sensok Mall, Chip Mong Supermarket, and Chip Mong 598 Mall.
The groundbreaking ceremony was witnessed by H.E Chea Sophara, Minister of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, Phnom Penh Governor H.E Khuong Sreng, General Department of Taxes Director H.E Kong Vibol, and others VIPs delegate.