Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the Cambodia Constructors Association (CCA), the Board of Canadia Group and OCIC, has donated another US$3 million to the Cambodian government to fight against the recent surge in local COVID-19 transmission.
This is not the first time that the Neak Oknha Pung Kheav Se has contributed to the country. In early December last year, he also donated US$3 million to buy vaccines. In addition, he also donated US$500,000, during the early outbreak.
Besides the direct donations, the CCA, Canadia Group, and OCIC have been actively and continuously contributing to the kingdom’s economy. Despite the pandemic, none of the projects owned by OCIC has been delayed, rather generating more jobs and largely contributing to economic growth.
For instance, in October, OCIC broke ground on two major bridge projects, one of which connects Koh Pich city to Koh Norea and another connecting Koh Norea to NR1, marking a new stage of the US$2.5-billion satellite city. (Read more)
The construction of the new airport can attract significant labour mobilisation, which can greatly ease the national economic crisis and the burden of the government. According to the estimation, the peak of the workforce will increase to 20,000 per day. (Read more)