Cambodia’s largest Ferris wheel to open in Siem Reap in March
The multi-million-dollar project for Cambodia’s largest Ferris in Siem Reap province is moving to completion and with the attraction scheduled to open for operation on 1 March this year, marking another significant achievement to boost tourism in the province, according to the Department of Tourism of Siem Reap Province.
Located in Box Ville, Krous Village, Svay Dangkum Commune, Siem Reap District, or east of the Siem Reap Cultural Village, this giant Ferris wheel is a US$7.2 million investment by Angkor Eye Company Limited. (Read more)
The Ferris wheel is 85 metres high with 48 baskets which will be able to accommodate up to 192 people and will be the third highest in Asia.
According to the same source, the project has been under construction since 30 June 2019, under construction permit by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction.
The wheel weighs more than 700 tons and has been designed and installed by Japanese engineers to ensure visitor safety.