In order to attract tourists to Chroy Changva Satellite City, OCIC, led by Neak Oknha Pung Keav Se, is currently developing a huge artificial dinosaur zoo.
On 29 November, 2018, Neak Oknha Pung Keav Se told reporters at the Cambodia Construction Industry Exhibition organised by the Cambodian Constructors Associations (CCA) that the construction of the artificial dinosaur zoo would cover more than 200 hectares of land and will be surrounded by a food palace.
According to him, this artificial zoo will feature dinosaurs made from plastic, as well as concrete covering about 3 hectares of land.
“[Creating this zoo is to] make Chroy Changva become a warm place for people to go there and to buy houses or invest in construction in the area,” said Neak Oknha Pung Keav Se.