Japan shopping mall developer AEON MALL Co.,Ltd has officially announced the location of its third mall in Cambodia.
According to a press release from the company in early October, 2018, the third shopping mall tentatively called AEON MALL Cambodia No.3 will be located in the heart of ING CITY, about 8 kilometres away from Phnom Penh.
The mall with sit on a total area of 174,000 square metres which is larger than AEON Mall I (68000 square meters) and AEON SenSok (100000 square meters) combined.
Facing the 60-metre wide Samdech Techo Hun Sen Boulevard, this third shopping mall will open in 2023.
The new shopping mall is expected to deliver the latest in fashion while providing a novel, fulfilling everyday life to the local residents.
ING CITY is a suitable location thanks to the multiple development projects such as international schools and numerous residential apartments and villas, all of which will increase the population in the area further in future.