Over 3,000km of Roads in Cambodia Built by China with over US$3 billion in Loans, says Transport Minister
Chinese companies have thus far built more than 3,000km of roads and eight major bridges with a total length of over 8km for Cambodia, thanks to more than US$3 billion in concessional loans from the Chinese government.
Minister of Public Works and Transport (MPWT) HE Sun Chanthol summarised this data in his speech during the video conference of the 11th International Infrastructure Investment and Construction Forum on 02 December.
According to the minister, this number does not include the expressway connecting Phnom Penh to Sihanoukville, which is also being constructed by China Road and Bridge Cooperation on a BOT scheme with an investment of over US$2 billion. (Read more)
“The study of an expressway linking Phnom Penh to the Vietnamese border has also been conducted by another Chinese company,” said HE Sun.
“China has thus far helped Cambodia to develop its economy by providing concessional loans of nearby US$3 billion for infrastructure,” he added.
HE Sun Chanthol also expressed his sincere thanks to other countries such as Japan, Korea, the World Bank, and the ADB, among others who always assist Cambodia with ODA, especially for infrastructure development.
He also pointed out that infrastructure investment and construction were key to social and economic development, as it helps create job opportunities, enhances the national economy, and tightens regional ties.
“Securing funds for infrastructure development is always a major challenge for most developing countries. Therefore, initiatives and institutions such as the Belt and Road, the Silk Road Economic Belt, the 21st Century Maritime Silk Road and the Asian Infrastructure Investment Bank, play a significant role,” said HE Sun Chantol.
The Gov’t Unveils Ambitious Plan to Transform Villages into “Rural Borey”, Modern Rural Communities
Samdech Hun Manet PM of Cambodia revealed the Royal Government’s groundbreaking initiative to establish “rural boreys,” aimed at elevating the living standards of provincial residents. The announcement came during the conclusion of the Ministry of Rural Development’s gathering on March 20, 2024. “Rural Borey entails the transformation of villages into well-equipped communities, complete with essential […]
The Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction, in collaboration with the Cambodian Housing Developers Association, convened a high-stakes meeting to deliberate the legal framework surrounding the potential expansion of property ownership rights for foreigners in Borey projects. Chaired by HE Deputy Prime Minister Say Sam Al and Ohkna Ly Hour, President of the […]
In an era of evolving global dynamics, China’s Belt and Road Initiative (BRI) is poised for a transformative second decade, signaling a shift towards more efficient, market-oriented, and less debt-burdened projects. President Xi Jinping’s recent pronouncement on the future of BRI as “small yet smart” is underpinned by valuable lessons learned. This strategic shift comes […]